Türkiyeli Bir Grup Düşünür Allame Cevadi Amuli ile Görüştü.

 • 14 Kasım 2019
  Türkiyeli Bir Grup Düşünür Allame Cevadi Amuli ile Görüştü.

  Türkiyeli Bir Grup Düşünür Allame Cevadi Amuli ile Görüştü.

  Türkiye'de bulunan bazı araştırmacı ve düşünürler el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilciliğinin davetlisi olarak bir takım ziyaretlerde bulunmak ve ilmi toplantılara katılmak üzere İran'da temaslarda bulundular.

  Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır, Prof. Dr. Hayri Kırbaşoğlu, Prof. Dr. Muhammed Nur Doğan, Prof. Dr. Caner Taslaman, Prof. Dr. İsmail Çalışkan ve Hasan Kanaatlı hocamızın katıldığı bu ilmi –kültürel program Kum'da devam etmektedir.

  Heyet, İslami ilimler ve özellikle tefsir alanında İslam dünyasının önemli şahsiyetlerinden biri olan Allame Cevadi Amuli ile görüştü.

  Bu görüşmede el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilcisi Sayın Dr. S. Vahid Kaşani hocamızda hazır bulundular.

  Allame Cevadi Amulin'in hoş geldiniz konuşmasından sonra, Dr. Kaşani Temsilciliğin çalışmalarından kısaca bilgi vererek, değerli misafirleri tanıttılar.

  Daha sonra konuşmasına başlayan Allame Cevadi Amuli şunları söyledi:

  "Öncelikle Peygamber Efendimiz'in kutlu doğum günlerini ve vahdet haftasını tüm Müslümanlarla birlikte siz değerli düşünürlere tebrik arz ederim.

  Bizlerin en önemli görevlerinin başında Peygamberimizi doğru tanımak gelmektedir. O düşünceler ötesinde bir büyüklüğe sahipti ve ikinci olarak dikkat edelim ki, Peygamberimiz sadece belli bir coğrafyaya yahut birkaç ülkeye gelmemiştir, onun dini ve kendisi tüm dünya insanları içindir.

  Dolayısıyla aziz Peygamber'in öğretileri yani İslam, hayatımızın her alanında olmalıdır. Bireysel olarak her şeye bakışımız ayet nazarıyla bakmalıyız. Bütün varlık Allah'ın ayetidir. Aksi halde âlim bile denilse o insan kör ve sağırdır.

  Bir diğer mesele ise İslam'ın hayatın her alanında özellikle üniversitelerimizde olmasıdır. İslam'ın üniversitelerde olması demek orada mescidin olması veya sadece cemaat namazının kılınması demek değildir. İslami ilimlerin derslerde kendisine yer bulmasıdır."

  Görüşme karşılıklı iyi dilek ve temennilerle son buldu.


Tüm Hakları Saklıdır © 2019    Web Tasarım   Acarnet