Leylet’ül Mebit

 • 8 Ağustos 2018
  Leylet’ül Mebit

  “İnsanlardan öylesi de vardır ki, Allah’ın rızasını arayıp kazanmak amacıyla nefsini satın alır (Kendini Allah’a feda eder, nefsini O’nun rızası karşısında Allah’a satar). Allah, kullarına karşı şefkatli olandır.” Bakara/207

  “Leylet’ul- Mebit”, Hz. Peygamber’in rahatlıkla Mekke’yi terk etmesi ve düşmanların planlarının etkisiz hale gelmesi için Hz. Ali (a.s)’ın O hazretin yatağında yattığı geceye denir.

  Medine-i Münevvere’ye hicret etmek artık kaçınılmaz olmuştu. Müşrikler, Hazreti Peygamber’i öldürmek için plan kurmuşlardı. Yüce Allah bu durumu şu ayet ile bildirince “Hani küfre sapanlar… Sana tuzak kuruyorlardı” Peygamber (sav) Ali (as)’a şöyle buyurdu: “Bu gece benim yatağıma yat ve üzerime örttüğüm o yeşil abayı üzerine ört. Müşrikler beni öldürmek için tuzak kurmuşlardır. Ben Medine’ye hicret etmeliyim.”

  Ali (as) gecenin başlarında Peygamberin yatağına yattı. Akşamın ilk saatlerinde kırk kişik düşman kuvveti Peygamberin evini muhasara etti. Ara sıra kapının arkasından içeriye bakıyorlar, evde herhangi bir anormallik görmüyorlardı. Peygamber, gecenin bir vakti evden çıkmaya karar verdi. Düşman evi muhasaraya almışsa da Kahir Allah’ın iradesi İslam önderinin, alçakların elinden kurtulmasına taalluk etmişti. Peygamber-i Ekrem, durumla münasip olan Yasin Suresi’ni (Gözlerini bağladık da bu yüzden onlar göremezler) ayetine kadar tilavet etti ve evden çıktı.

  Müşrikler eve girerek kılıçlarını sıyırdıklarında Hz. Ali’yi görünce şaşırdılar. Resul uğruna ölüm yatağına yatan Hz. Ali’ydi.


Tüm Hakları Saklıdır © 2019    Web Tasarım   Acarnet