Kars Kafkas Üniversitesinden el-Mustafa’ya Ziyareti

 • 24 Şubat 2022
  Kars Kafkas Üniversitesinden el-Mustafa’ya Ziyareti

   

   

  Kars Kafkas Üniversitesi Rektörü ve beraberindeki heyet bir dizi ilmi ve bilimsel görüşmeler kapsamında bulunduğu İran’da öncelikli olarak Meşhed şehrinde toplantılara katıldılar.

   

  Kutsal Razevi Türbesi Kütüphanesi

  Kutsal Razevi türbesinin kütüphanesini, Ortadoğu'daki baskın kültürün adresi olarak nitelendirerek buranın bölge ülkeleri için özel bir çekiciliğe sahip olduğunun altını çizdi.

  Kırktan fazla Avrupa ve Asya ülkesi gezmiş olan Prof. Dr. Hüsnü Kapu, Kutsal Razevi Türbesi gezisinde bu iç açıcı ve manevi ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu türbenin kütüphanesini ziyareti sırasında Meşhed şehrini ve kutsal Razevi türbesini sanatın ve İslam kültürünün tüm cazibesiyle küçülmüş bir dünyası olarak nitelendirdi.

  İslam mimarisi sanatındaki özgünlüğün en son teknolojilerle bu kütüphanede bir araya gelmesini bu koleksiyonun değerli özelliklerinden biri olarak değerlendirerek bu ilkeyi bin yıllık bir tarihe sahip layık bir kültürel mekân olarak nitelendirdi. 

  Hüsnü Kapu, İmam Rıza Türbesi’nde ve Meşhed'deki diğer dini yapılarda kullanılan İslami mimari sanatlarına da değinerek, “Eğer birisi Meşhed'i ve Razevi Türbesindeki kültürel cazibelerini idrak edememişse, dünyayı gördüğünü iddia etmesin.”

  Bu kültür kompleksinin dünyanın diğer ülkelerine tanıtılmasına vurgu yaparken, bunu diğer ülkelerin İran ile kültürel ilişkilerinin bir yolu olarak nitelendirdi ve buranın Müslüman ve gayrimüslim toplulukların tüm kesimlerince ziyaret edilmesi tavsiyesinde bulundu.

  Kars Ehlibeyt Derneği Başkanı Seyyid Ali Ekber Işık, Kafkas Üniversitesi ve Iğdır Üniversitesi ile bilimsel işbirliğini dile getirerek Astan-ı Kudsi Razevi kütüphanesinin dünya Şiileri için bir onur kaynağı olduğunu belirtip burada olmaktan duyduğu memnuniyetini ifade etti.  

   

  el-Mustafa Üniversitesi Meşhed Temsilciliği

  Yine bu görüşmeler kapsamında Meşhed şehrinde bulunan el-Mustafa Üniversitesi Horasan Temsilciğini de ziyaret eden Üniversite hocaları, temsilci Sayın Dr. Salihi ile de görüşerek fikir alışverişinde bulundular.

   

  el-Mustafa Üniversitesi Kuran ve Hadis İlimleri Fakültesi

  Meşhed şehrinden sonra İran’ın Kum şehrine geçen heyet burada Üniversitenin Kuran ve Hadis Fakültesini ziyaret ederek burada Dr. Rızai İsfehani ve fakülte öğretim üyeleri ile toplantı düzenlediler.

   

  Görüşmelerde bulunan heyetin içinde şu isimler de yer aldı: Kafkas Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Engin Kılıç, Kafkas Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Cihan, Kafkas Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Pazarlama Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Alpaslan Yüce, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Abdülmecit Okçu ve İlahiyat Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ötüken Senger.

   

   

   

   


Tüm Hakları Saklıdır © 2019    Web Tasarım   Acarnet