el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilciliği'nden Ayetullah Teshiri İçin Taziye Mesajı

 • 19 Ağustos 2020
  el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilciliği'nden Ayetullah Teshiri İçin Taziye Mesajı

  el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilciliği'nden Ayetullah Teshiri İçin Taziye Mesajı

   

  el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilciliği, büyük İslam âlimi ve ömrünü İslami vahdete adayan  Ayetullah Teshiri'nin vefatı nedeniyle bir başsağlığı mesajı yayınlamıştır. Mesajın metni şöyledir:


  Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla
  " إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ انْثَلَمَ فِي الإِسْلامَ ثَلْمَةً ، وَلا يَسُدُّهَا شَيْءٌ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ "

   

  Allah Resulü Peygamber efendimiz (s.a.a) şöyle buyurmuştur: 

   

  "Bir âlim öldüğünde, İslam kalesinde hiçbir şeyin kapayamayacağı bir gedik açılır." 

   

  Ömrünü İslam davasına ve mezhepler arası yakınlaştırmaya adayan, İslam ümmetinin önemli alimlerinden biri olan Ayetullah Teshiri'nin vefat haberini büyük bir üzüntü ile almış bulunmaktayız.

   

  Bugün İslam âlemi, önemli bir şahsiyetini ve Rabbani bir âlimini kaybetmiş bulunmaktadır.

   

  Ayetullah Teshiri, İslam'ın tüm dünyada doğru tanınmasında  ve İslam mezhepleri arasında vahdetin oluşmasında önemli katkılar olan birisidir. Manevi kimliğinin yanı sıra, İslami ilimlere de çok önem vermiş ve  sayısız öğrenci yetiştirmiştir. Kurmuş olduğu "İslam Mezheplerini Yakınlaştırma Teşkilatı", yetiştirmiş olduğu talebeler ve yazmış olduğu onlarca eser ile İslam medeniyetine çok büyük katkılar sağlamıştır.

   

  Ayetullah Teshiri'nin kendisi ömrü boyunca Müslümanların birlik ve beraberlik içinde, vahdetlerini koruyup, sağlamalarını dini bir fariza olarak telakki etti ve özellikle toplumun önde gelen düşünür, aydın ve âlimlerinin İslami vahdet için ellerinden gelen her türlü gayreti göstermeleri gerektiği kanaatindeydi.

   

  Merhum, Müslümanların bugün karşılaşmış oldukları sorunların en büyük nedeni olarak, vahdetlerinin olmamasını görmekte ve birliktelik sağlandığı takdirde her türlü zorluğun üstesinden gelinebileceğine inanmaktaydı. Bunun için de dünyanın bir çok ülkesinde düzenlediği konferanslar, toplantılar ve ortak çalışmalar ile İslami birliğe büyük katkı sağlamıştı.

   

  Bu kıymetli âlimin vefatı münasebetiyle İslam alemine ve tüm sevenlerine tesliyetlerimizi arz ederiz.

   

  Yine el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilciliği olarak; Merhum’un değerli evlatları ile geride kalan yakınlarına başsağlığı diler,Yüce Allah’tan  sevdikleri ile haşretmesini niyaz ederiz.

   

  el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilciliği

  18.08.2020

  İstanbul


Tüm Hakları Saklıdır © 2019    Web Tasarım   Acarnet