el-Mustafa Üniversitesi ile Kafkas Üniversitesi Arasında Mutabakat Zaptı İmzalandı

 • 24 Şubat 2022
  el-Mustafa Üniversitesi ile Kafkas Üniversitesi Arasında Mutabakat Zaptı İmzalandı

  Kars Kafkas Üniversitesi Rektörü ve beraberindeki heyet İran İslam Cumhuriyeti’ni ziyareti sırasında el-Mustafa Üniversitesinde Rektör Dr. Abbasi ile bir araya gelerek bir görüşme yaptı.

  el-Mustafa Üniversitesi Rektörü bu görüşmede, Prof. Dr. Hüsnü Kapu ve beraberindeki heyete hoş geldin dileklerini sunarak şunları söyledi:

  İran ve Türkiye hükümetleri ile iki ulus arasında kardeşçe ve çok yakın ilişkilere sahibiz ve bu yakın ilişkiler uzun süredir devam etmektedir ve umarız bu samimi ilişkiler her geçen gün gelişerek devam eder. Bizler asla kardeşlerimiz ve değerlilerimiz olan Türkiye ile bir ikilik duygusu hissetmiyoruz. İslami İran’ı kendi eviniz olarak kabul ederek, ailemizin bir üyesi olarak size hoş geldiniz diyorum.

  Dr. Abbasi, İran ve Türkiye’nin İslam dünyasında etkili ülkeler olduğunu belirterek, bu iki ülkenin birlikte çalışarak yeni bir İslam medeniyetinin oluşumunda önemli bir rol oynayabileceğini vurguladı.

  Dr. Abbasi ayrıca, el-Mustafa Üniversitesi’ni tanıtarak şunları hatırlattı: El-Mustafa Üniversitesi, İslam dünyasındaki önemli üniversitelerin bağlı olduğu birliğin bir üyesidir ve yurt içi ve yurt dışında olmak üzere iki yüze yakın bilim merkezi ile bilim ve eğitim iş birliği anlaşması imzaladı. Komşumuz ve kardeş Türkiye’nin bilimsel merkezleriyle iş birliğimizi genişletmekle çok ilgileniyoruz. Dr. Abbasi, el-Mustafa Üniversitesi’nin eğitim sistemini geleneksel medreseler ve akademik bilim merkezlerinin bir bileşimi olarak değerlendirerek şunları söyledi: “Geleneksel İslami bilimlerde geniş bir yelpazeye sahip bir fıkıh alanı var, ancak El-Mustafa Üniversitesi’nde bu alanlar; çevre hukuku, aile hukuku, sağlık hukuku, siyasi hukuk, ekonomik hukuk vb. gibi ihtisası bir şekilde ele alınmaktadır. 

  Sayın Abbasi ayrıca, el-Mustafa Üniversitesi’nde İslam felsefesi ve teolojisinin büyük gelişimine atıfta bulunarak şunları söyledi:

  “Bu kazanımlar diğer bilim merkezlerinin yardımıyla daha da geliştirilebilecek yeni bir deneyim olup, İslam dünyasının üniversite ve bilim merkezlerinin önemli görev ve misyonlarından biri olarak kabul edilmektedir."

  El-Mustafa Üniversitesi’nin iç ve dış birimlerinde 130’dan fazla milletten on binlerce öğrencinin eğitimine de atıfta bulunarak, şunları söyledi: El-Mustafa Üniversitesi, diğer İslam mezheplerinden kendi fıkhı, teolojisi ve inançlarına göre okuyan öğrencileri de ağırlamaktadır. El-Mustafa Sanal Üniversitesi, gıyabi olarak da eğitimlerine devam eden İranlı olmayan binlerce öğrenciyi ağırlamaktadır. El-Mustafa Üniversitesi’nin Kısa Dönemli Eğitim ve Araştırma Olanakları Enstitüsü de farklı ülkelerden gelen profesörler ve araştırmacılar için iyi bir ortam sağlamıştır.

  Hüccetü’l İslam ve’l Müslimin Dr. Abbasi, İslam Devrimi’nin zaferinden sonraki yıllarda İran İslam Cumhuriyeti’nde bilim üretiminin önemli ölçüde büyümesine atıfta bulunarak şunları söyledi:

   İslam Devrimi bilimsel, kültürel ve manevi bir devrimdi ve başından beri yeni bir İslam medeniyeti yaratmayı ve Müslümanların ihtişamını yeniden canlandırmayı amaçladı. Bu amaçla dost ve kardeş ülke Türkiye başta olmak üzere İslam dünyasının bilim merkezlerine dostluk elimizi uzatıyor ve iş birliğimizi genişletiyoruz ve bu vesile ile Kafkas Üniversitesi ile Mutabakat Zaptı (İş birliği anlaşması) imzalanmasını memnuniyetle karşılıyoruz. 

  Kafkas Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Hüsnü Kapuda el-Mustafa Üniversitesi'nde bulunmaktan ve Dr. Abbasi ile görüşmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, El-Mustafa Üniversitesi'nin bu üniversite heyetini ağırlamasından dolayı takdir ve teşekkürlerini sunarak şunları söyledi:

  Hepimiz bir ümmetin çocuklarıyız ve İslam ümmetinin dünyadaki konumunu yükseltmeye çalışmalıyız ve bu yolda atılacak en önemli adım farklılıkları bir kenara bırakıp ortak noktalara dayanmaktır. İki ülkenin bilim merkezlerini ve üniversitelerini iki ülke arasındaki iş birliğini artırmak için en iyi yol olduğunu belirterek, Kafkas Üniversitesini tanıtımı hakkında da şunları söyledi:

  Kafkas Üniversitesi Türkiye'de bulunmaktadır ve adından da anlaşılacağı üzere hedef kitlesi Kafkasya bölgesindeki ülkelerdir. Üniversitenin faaliyetleri sosyal bilimler, ilahiyat, ekonomi ve yönetim, edebiyat, tarih, tıp, diş hekimliği, veterinerlik, Mühendislik Bilimleri Fakültesi vb. gibi alanları içerir ve şu anda 20.000 öğrencisi vardır.

  Prof. Dr.  Hüsnü Kapu, başta akademisyen ve öğrenci değişimi olmak üzere çeşitli bilim ve eğitim alanlarında el-Mustafa Üniversitesi ile iş birliğinin genişlemesini memnuniyetle karşıladığını söyledi: Kafkas Üniversitesi, başta el-Mustafa Üniversitesi olmak üzere İran üniversitelerinin, değerli deneyimlerinden yararlanmakla ilgilenmektedir. Hem Kafkas Üniversitesi hem de El-Mustafa Üniversitesi, bir Mutabakat Zaptı imzalayarak, birbirlerinin deneyimlerinden büyük ölçüde faydalanabileceğimizi umduğumuz değerli güç ve becerilere sahiptir.

  El-Mustafa Üniversitesi'nden çok sayıda yetkili ve temsilcinin katıldığı toplantının sonunda, iki grubun başkanları tarafından el-Mustafa Üniversitesi ile Kafkas Üniversitesi arasında ortak iş birliğine ilişkin bir mutabakat ve iş birliği zaptı anlaşması imzalandı.

   

   


Tüm Hakları Saklıdır © 2019    Web Tasarım   Acarnet