Ayetullah Safi Gulpaygani İçin Taziye Mesajı

 • 01 Şubat 2022
  Ayetullah Safi Gulpaygani İçin Taziye Mesajı

  Ayetullah Safi Gulpaygani İçin Taziye Mesajı

   

  el-Mustafa Üniversitesi Türkiye Temsilciliği, büyük İslam âlimi Ayetullah el-Uzma Şeyh Ali Safi Gulpaygani’nin vefatı dolayısıyla bir başsağlığı mesajı yayınlamıştır. Mesajın metni şöyledir:

   
  Rahman ve Rahim Allah’ın adıyla

   
  " إِذَا مَاتَ الْعَالِمُ انْثَلَمَ فِي الإِسْلامَ ثَلْمَةً ، وَلا يَسُدُّهَا شَيْءٌ إِلَى يَوْمِ الْقِيَامَةِ "

   
  Allah Resulü (s.a.a) şöyle buyurmuştur: 

  "Bir âlim öldüğünde, İslam kalesinde hiçbir şeyin kapayamayacağı bir gedik açılır." 

   

  Ehlibeyt mektebinin yetiştirmiş olduğu büyük âlimlerden ve ömrünü İslam davasına adayan eşsiz mütefekkirlerden biri olan Ayetullah el-Uzma Şeyh Ali Safi Gulpaygani’nin vefat haberini büyük bir üzüntü ile almış bulunmaktayız.

  Bugün İslam âlemi, önemli bir şahsiyetini ve rabbani bir âlimini kaybetmiş bulunmaktadır. Ömrünü İslam'a ve İslami değerlere adamış olan Ayetullah Gulpaygani, Kum ilimler havzasının gelişimi ve sağlam temeller üzerine kurulmasında önemli katkılar sunmuştur.

  Kendisi İslami ilimlere de çok önem vermiş dünyanın birçok bölgesinden sayısız öğrenci yetiştirmiştir. Kurmuş olduğu kurumlar, yetiştirmiş olduğu talebeler ve yazmış olduğu onlarca eser ile İslam medeniyetine çok büyük katkılar sağlamıştır.

  Kendisi özellikle İran dışından gelen talebelere bir baba şefkatiyle yaklaşmış, onların maddi ve manevi tüm sorunlarıyla ilgilenmiş, dünyada hizmet eden birçok âlimin yetişmesinde çokça çaba sarfetmiştir.

  Bu kıymetli âlimin vefatı münasebetiyle, başta İmam-ı Zaman olmak üzere, İmam Hamanei'ye, tüm sevenlerine, özellikle de başta Kum ve Necef olmak üzere tüm ilim havzalarına tesliyetlerimizi arzederiz.

   

   

   

   


Tüm Hakları Saklıdır © 2019    Web Tasarım   Acarnet